Gminne obchody upamiętnienia 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2020r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. 102 lata temu Polska po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków –odzyskała niepodległość.
W tym roku z powodu pandemii Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy skromniej niż w latach poprzednich. Dlatego też tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały symboliczny charakter.
Samorząd Gminy Grzegorzew reprezentowali Wójt Gminy Bożena Dominiak z Przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Sosnowskim i radnymi, Powiat Kolski – członek Zarządu Powiatu Kolskiego Pan Waldemar Banasiak. Obecni byli druhowie strażacy z jednostki OSP z Grzegorzewa, Prezes Klubu Sportowego „Orzeł” Grzegorzew Pan Stanisław Pyka, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grzegorzewie Pani Agnieszka Malesza, Sołtys Sołectwa – Henryk Żurawik z Radą Sołecką.
Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz kanonik Krzysztof Pietryga - Proboszcz Parafii. Witając uczestników powiedział: „Tak rzadko mamy okazję świętować sukcesy Polaków, a to jeden z największych. Powstać by być wolnym narodem, to dzieło naszych ojców, których poświęcenie, trud i krew, bardzo sobie cenimy...”
W kazaniu odwołał się do naszych rodziców: „I teraz spójrzmy, dzięki mamie i tacie mamy nie tylko życie, ale otrzymaliśmy fundament. Nasze życie jest oparte na skale - na wartości. To oni systematycznie, czasami nieporadnie, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia, uczyli nas trwać. I budowali w nas siłę, nie na piękne czasy… Większość naszych rodziców doświadczyła jeszcze wojny. Nasi dziadkowie doświadczyli jeszcze i zaborów, więc na pewno przygotowywali nas na trudne czasy, byśmy nie stracili ducha w chwili, kiedy będzie trudno! Byśmy potrafili rozwiązywać problemy, byśmy budując naszą wiarę, nadzieję i żyjąc miłością, zaznaczyli swoje miejsce w tym świecie, idąc do nieba, z tym co szlachetne, piękne i dobre...”
„To jest ten fundament chrześcijaństwa, piękna również naszej Ojczyzny, budowanej na krwi jej dzieci i pocie tych, którzy wychodzili w pole i pocie tych, którzy tworzyli fabryki polskie. Tych, którzy budowali handel, tych, którzy budowali porty, tych, którzy budowali koleje i drogi, dla nas, dla przyszłych pokoleń. Jakże nie mieć wdzięczności w sercu, jakże nie mieć dzisiaj też radości z tego, że jesteśmy, że trwamy…” – kontynuował Ksiądz Proboszcz.
Dla uczczenia pamięci Ojców Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy
tablicy upamiętniającej poległych w obronie Ojczyzny w latach 1918 – 1920.
O godzinie 12.00 z cała Polską w postawie patriotycznej odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”.
Wszystkim Państwu dziękujemy za udział w uroczystości.