Menu
Jesteś tutaj: / Aktualności / Wydarzenia / Dożynki Gminno - Parafialne Borysławice 2005

Dożynki Gminno - Parafialne Borysławice 2005

Słowa Wójta Gminy skierowane do uczestników gminnego święta plonów.

Drodzy Rolnicy
Państwo Starostowie
Czcigodni Kapłani
Dostojni Goście uroczystości dożynkowych!

„ Dożynki czas zacząć ”.
Tym tradycyjnym zawołaniem pragnę obwieścić koniec żniw.

Serdecznie Witam i Pozdrawiam Was Wszystkich na naszych, gminnych obchodach święta plonów.

Drodzy Rolnicy
Szanowni Państwo !
Gminne Święto Plonów to czas, w którym dziękujemy naszym rolnikom za całoroczny, niedoceniany często trud. Jest to także okazja do powiedzenia o bolączkach i problemach naszych rolników, o problemach z jakimi boryka się nasza gminy. To czas swego rodzaju podsumowań.

Szanowni Państwo !
Gmina Grzegorzew jest gminą typowo rolniczą. Żyją tutaj pracowici i gościnni ludzie. Każdy z nas zna trud i ciężką pracę rolnika.
W gminach wiejskich, jak nasza, ze szczególną uwagą i niepokojem obserwujemy sytuację rolników , gdyż w naszych
„ Małych ojczyznach ” – gminach, od bytu każdej rodziny rolniczej zależy byt nas wszystkich .
Drodzy Rolnicy !
Mimo Waszego ogromnego trudu i wysiłku, wylanego potu i zaangażowania , nie zawsze Matka Natura jest dla Was łaskawa. Tak niestety stało się w tym roku. Susza na przełomie wiosny i lata okazała się brzemienna w skutkach.
Straty sięgające nawet 50% upraw dotknęły praktycznie wszystkich rolników naszej gminy.
Gmina Grzegorzew, jako gmina typowo rolnicza, tak jak wcześniej powiedziałam, szczególnie odczuwa wszelkie przemiany dokonujące się na wsi.
Polityka rolna państwa , niskie ceny skupów płodów rolnych, oraz rosnące ciągle ceny produkcji rolnej, pomimo obowiązujących dopłat bezpośrednich, nie gwarantują opłacalności i stabilności funkcjonujących gospodarstw rolnych.
Na pewno każdy rolnik, każdy z nas, jest pełen obaw o to, co spotka polską wieś, jaka będzie jej przyszłość i kształt.
Wszyscy wiemy do jakiego poziomu opłacalności produkcji dochodzi praca w rolnictwie.
Mamy pełną świadomość zagrożeń , jednak ich zażegnanie nie zależy tylko od nas.
Tak jak powiedział Ks. Proboszcz Leon Tomczyk w homilii :
„ Polsce i nam wszystkim potrzeba dobrego, uczciwego Parlamentu, aby ludzie – rolnicy nie musieli wyjeżdżać za granicę do pracy ”.
Dlatego też możemy mieć jedynie nadzieję, że przyjdzie taki czas, że praca rolnika zostanie należycie doceniona, że zadziałają takie instrumenty w polityce rolnej, że wypracowane ciężko płody i produkty rolne polski rolnik bez problemu sprzeda i to po godziwych cenach – tego Wam Drodzy Rolnicy życzę.
Wy kochani rolnicy z całą pewnością robicie to, co do Was należy. Dbacie, chronicie, nawozicie ziemię, która jest własnością waszych rodzin od pokoleń. Jak drogocenna i ukochana jest to wartość wie każdy ten, kto wrzuca ziarno w ziemię i zbiera to, co matka ziemia oddaje mu za ciężką pracę, wylany pot.
Drodzy Rolnicy
Szanowni Państwo !
Przyszło nam wszystkim żyć i gospodarować w przełomowych i na pewno niełatwych czasach i warunkach. Tym bardziej cieszyć powinny nas wszystkie, nawet najdrobniejsze sukcesy, a przecież takich nie brakuje.
W tym roku obchodzimy 15 lecie funkcjonowania samorządu Gminy Grzegorzew. Bilansując te 15 lat możemy śmiało powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy tego czasu, że zmiany, jakich wspólnie dokonaliśmy widoczne są w każdej miejscowości naszej gminy.
Gmina nasza pięknieje i to dzięki Wam. Wizerunek naszej małej ojczyzny tworzymy wszyscy . Na każdym kroku Szanowni Państwo, pomimo trudnych warunków, widać Waszą dbałość o posesje, zagrody wiejskie, o rozwój gospodarstw rolnych. Ich obraz i wizerunek od 1990 roku zmienił się bardzo, naprawdę jest czym się pochwalić.
Bardzo Wam za to dziękuję.

Drodzy Rolnicy !
W imieniu całego Samorządu Gminy Grzegorzew pragnę z tego miejsca wyrazić ogromny szacunek dla waszej codziennej, bardzo ciężkiej pracy i trudu. Dla waszych umiejętności i doświadczenia. Polski rolnik udowodnił, że potrafi gospodarować, że nie straszna mu gospodarka rynkowa.
Rozwój rolnictwa, nie zależy jednak od samych rolników, niezbędne są w tym względzie odpowiednie działania rządu, władz wyższych szczebli zapewniające zdrowe, jasne, stabilne warunki do rozwoju gospodarki rolnej.
Przed Radą Gminy, przede mną osobiście oraz podległą mi administracją samorządową stoją także określone zadania do zrealizowania. Mają one na celu stwarzanie Wam, Waszym rodzinom i dzieciom jak najlepszych, bezpiecznych warunki do życia, gospodarowania i nauki .
Dlatego też na miarę możliwości finansowych, które w gminach takich jak Grzegorzew są bardzo ograniczone, staramy się dbać o szkoły, drogi, całą infrastrukturę gminną.
Większości tych zadań, biorąc pod uwagę wielkość budżetu naszej gminy, nie byłaby możliwa do zrealizowania gdyby nie środki z zewnątrz, ale to już moje zadanie, ażeby środki te do budżetu wpłynęły.
„ Starajcie się o środki Unii Europejskiej. Ta pomoc to nie jest jałmużna. To są pieniądze, które my wpłacamy do kasy Unii ” – jak powiedział Proboszcz Parafii Borysławice Ks. Leon Tomczyk w wygłoszonej homilii.
Mając świadomość tego, iż największą bolączką na terenie naszej gminy jest zły stan infrastruktury drogowej właśnie w drogi w bieżącym roku budżetowym inwestujemy przede wszystkim. Łącznie w tym roku położona zostanie nawierzchnia bitumiczna na około 6 km dróg gminnych. Oddana została do użytku wybudowana z udziałem środków unijnych droga w Bylicach Kolonii i Bylicach Wsi, w trakcie budowy jest droga w Borysławicach , tegoroczne plany obejmują także budowę 0,5 km odcinka drogi w Zabłociu.
Potrzeb na terenie gminy i to w różnych dziedzinach , jest jeszcze wiele, jest dużo do zrobienia. Zapewniam, iż zrobię wszystko, ażeby systematycznie, sukcesywnie były one rozwiązywane.
Życie gminy to nie tylko inwestycje, ale przede wszystkim to te codzienne, drobne sprawy – niedrożny przepust, nie świecąca lampa, uszkodzony przystanek autobusowy, itp. - które również staramy się rozwiązywać.
Ponadto staramy się, ażeby nasi rolnicy byli jak najbardziej doinformowani, przeprowadzamy odpowiednie szkolenia. Staramy się udzielać naszym rolnikom niezbędnej pomocy na co dzień, stąd w urzędzie funkcjonuje odrębna komórka do spraw rolnictwa, dyżuruje pracownik ośrodka doradztwa rolniczego.
Ocena, jak z tych zadań wywiązujemy się należy do Państwa, mam nadzieję, że nie wypadamy źle.

Drodzy rolnicy
Szanowni Państwo !
Obchodzimy dziś szczególne święto, przepiękny w swej tradycyjnej wymowie dzień.
Wypracowane ciężką pracą i złożone dziś w darze przez naszych rolników dorodne owoce ziemi służyły będą nam przez cały nadchodzący rok.
Życzę nam wszystkim, ażeby tego wspaniałego bochna chleba, którym podzieliśmy się, nie zabrało w żadnej rodzinie, na żadnym stole w naszej gminie.

Kochani Rolnicy !
Bardzo dziękuję za Wasz całoroczny wysiłek i trud.
Jestem niezachwiana w swojej ufności w Wasze gospodarskie zdolności i wierzę, że swą uczciwą pracą zdobędziecie rynki Europy – czego Wam serdecznie życzę.
Składam Wam, Waszym rodzinom życzenia wiary w możliwości człowieka i otaczającej go natury. Dziękuję za zebrane plony – będą one gościć na naszych stołach.
Starostom pełniącym zaszczytną rolę gospodarzy dziękuję za pachnący chleb – będę dzielić go sprawiedliwie, aby w każdej rodzinie nie zabrakło go na stole.
Pięknie dziękuję wszystkim delegacjom, które splotły wieńce dożynkowe i wypiekły dorodny chleb.
Kapłanom składam staropolskie „ Bóg zapłać ” za mszę świętą i modlitwę w intencji rolników.
To była piękna koncelebra. Jeszcze raz „ Bóg zapłać ”.
Ogromne wyrazy podziękowania kieruję do komitetu organizacyjnego, Pań z koła gospodyń z Borysławic Kościelnych i Zamkowych, dla Zarządu i wszystkich druhów jednostki OSP Borysławice za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.
Bardzo dziękuję również wszystkim tym, którzy wspomagają naszych rolników w ich działaniach, współpracują na co dzień z rolnictwem oraz tym, dzięki którym możemy dziś tak uroczyście obchodzić gminne święto plonów.
Bardzo dziękuję :
- handlowcom,
- pracownikom banku,
- urzędnikom,
- prezesom, kierownikom firm, które pracują na naszym terenie,
- orkiestrze
Dziękuję sponsorom naszej uroczystości i wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej przygotowania.

Szanowni Państwo
Jak podają źródła historyczne świętu plonów towarzyszyła zawsze, nawet huczna, zabawa.
Dlatego też zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego świętowania, do miłego i radosnego spędzenia czasu na naszych Gminnych Dożynkach.

Szczęść Boże WszystkimGaleria zdjęć

TAGI: dożynki,
Data publikacji: 2005-08-29 13:53:42
Data modyfikacji: 2005-08-29 13:53:42
Opublikował: Wojciech Woźniak
Podobne aktualności

Dożynki gminno-parafialne

Data publikacji: 2022-09-01 09:13:28 TAGI: dożynki,

Dożynki parafialne w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Grzegorzewie

Data publikacji: 2021-08-30 10:49:12 TAGI: dożynki,

III Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi

Data publikacji: 2020-09-15 13:06:42 TAGI: dożynki,

Dożynki Gminne

Data publikacji: 2020-08-27 14:28:57 TAGI: dożynki,

Dożynki Gminno-Parafialne w Borysławicach Zamkowych

Data publikacji: 2019-08-28 10:31:51 TAGI: dożynki,