Menu
Jesteś tutaj: / Aktualności / Wydarzenia / Dożynki Gminno-Parafialne w Borysławicach Zamkowych

Dożynki Gminno-Parafialne w Borysławicach Zamkowych

Pachnące bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna, przepiękne wieńce, pyszne ciasta i smaczne potrawy – to wszystko czekało na uczestników Święta Plonów Gminy Grzegorzew, które odbyło się w słoneczną niedzielę, 25 sierpnia 2019 r. w Borysławicach Zamkowych.
W uroczystości uczestniczyło wielu gości reprezentujących instytucje, organizacje i urzędy. Gościliśmy Posła na Sejm RP Leszka Galembę. Była z nami Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska – tak wysoki przedstawiciel władz wojewódzkich zaszczycił borysławicką ziemię po raz pierwszy.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w intencji rolników, którą sprawowali Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Borysławicach Kościelnych Ks. Andrzej Piesik i Ks. Andrzej Działdowski Proboszcz Parafii Św. Rocha w Barłogach. Kapłani przyjęli z rąk Starostów Dożynek Anny Miszczak i Sebastiana Durkiewicza, delegacji sołectw Gminy Grzegorzew oraz miejscowości Krzykosy, Dąbrówka i Złota z Parafii Borysławice, bochny chleba i owoce ziemi symbolizujące trud pracy rolnika. Po Mszy Św. w kolorowym korowodzie, w asyście Pocztów Sztandarowych oraz Gminnej Orkiestry Dętej, przemaszerowaliśmy na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy – przekazanie chlebów i wspólne nimi się dzielenie. Uroczystość prowadzili Monika Szymczak i Andrzej Sikorski. Dary dożynkowe – chleb, wieńce, owoce, miód, wino, kwiaty złożyły delegacje ze wszystkich 13 sołectw gminy. Żyjemy w gminie rolniczej i dzisiaj nasz wzrok, naszą uwagę kierujemy w stronę pracujących na roli dziękując za ich trud i ciężką pracę – powiedziała Wójt Bożena Dominiak odbierając wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Sosnowskim dary z tegorocznych zbiorów.

Wójt Gminy podkreśliła, że sytuacja polskiego rolnika w jednym z najbardziej rolniczych krajów Unii Europejskiej, opłacalność produkcji, gwarancja zbycia po dobrej cenie – muszą być dostrzeżone i rozwiązane. „ Niech ten chleb łączy nas ! Nie dzieli…, – powiedziała Wójt Bożena Dominiak. Obiecała dzielić bochen samorządowego chleba mądrze i sprawiedliwie. Zwieńczeniem uroczystości było ośpiewanie wieńców, tradycyjne dożynkowe przyśpiewki. W trakcie dożynek mogliśmy degustować pyszne ciasta i potrawy przygotowane przez gospodarzy – mieszkańców Borysławic Zamkowych. Dziękujemy Pani Monice Banasiak – Kierownikowi KRUS w Kole za zorganizowanie dla naszych rolników Konkursu Wiedzy o BHP w Rolnictwie. Wieczór zakończyliśmy zabawą taneczną.

Gospodarzom dożynek – Mieszkańcom Borysławic Zamkowych z Panem Sołtysem Andrzejem Sikorskim na czele - dziękujemy za ogrom pracy i gościnne przyjęcie. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystości. Dziękujemy Wszystkim za wspólne i radosne świętowanie zakończenia żniw w Gminie Grzegorzew.
Cieszymy się, że gminne święto plonów mogliśmy świętować w gronie tak licznie zgromadzonych mieszkańców gminy i zacnych gości. DZIĘKUJEMY !


Galeria zdjęć


Materiał wideo

TAGI: dożynki,
Data publikacji: 2019-08-28 10:31:51
Data modyfikacji: 2019-08-28 10:31:51
Opublikował: Krzysztof Wróblewski
Podobne aktualności

Dożynki gminno-parafialne

Data publikacji: 2022-09-01 09:13:28 TAGI: dożynki,

Dożynki parafialne w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Grzegorzewie

Data publikacji: 2021-08-30 10:49:12 TAGI: dożynki,

III Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi

Data publikacji: 2020-09-15 13:06:42 TAGI: dożynki,

Dożynki Gminne

Data publikacji: 2020-08-27 14:28:57 TAGI: dożynki,

Dożynki Gminno-Parafialne w Borysławicach Zamkowych

Data publikacji: 2019-08-28 10:31:51 TAGI: dożynki,