Menu
Jesteś tutaj: / Aktualności / Wydarzenia / Obchody upamiętnienia 102. rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody upamiętnienia 102. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada 2020r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. 102 lata temu Polska po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – odzyskała niepodległość.

W tym roku z powodu pandemii Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy skromniej niż w latach poprzednich. Dlatego też tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały symboliczny charakter.

Samorząd Gminy Grzegorzew reprezentowali Wójt Gminy Bożena Dominiak z Przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Sosnowskim i radnymi, Powiat Kolski – członek Zarządu Powiatu Kolskiego Pan Waldemar Banasiak. Obecni byli druhowie strażacy z jednostki OSP z Grzegorzewa, Prezes Klubu Sportowego „Orzeł” Grzegorzew Pan Stanisław Pyka, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grzegorzewie Pani Agnieszka Malesza, Sołtys Sołectwa – Henryk Żurawik z Radą Sołecką.

Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz kanonik Krzysztof Pietryga - Proboszcz Parafii. Witając uczestników powiedział: „Tak rzadko mamy okazję świętować sukcesy Polaków, a to jeden z największych. Powstać by być wolnym narodem, to dzieło naszych ojców, których poświęcenie, trud i krew, bardzo sobie cenimy...”

W kazaniu odwołał się do naszych rodziców: „I teraz spójrzmy, dzięki mamie i tacie mamy nie tylko życie, ale otrzymaliśmy fundament. Nasze życie jest oparte na skale - na wartości. To oni systematycznie, czasami nieporadnie, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia, uczyli nas trwać. I budowali w nas siłę, nie na piękne czasy… Większość naszych rodziców doświadczyła jeszcze wojny. Nasi dziadkowie doświadczyli jeszcze i zaborów, więc na pewno przygotowywali nas na trudne czasy, byśmy nie stracili ducha w chwili, kiedy będzie trudno! Byśmy potrafili rozwiązywać problemy, byśmy budując naszą wiarę, nadzieję i żyjąc miłością, zaznaczyli swoje miejsce w tym świecie, idąc do nieba, z tym co szlachetne, piękne i dobre...”

„To jest ten fundament chrześcijaństwa, piękna również naszej Ojczyzny, budowanej na krwi jej dzieci i pocie tych, którzy wychodzili w pole i pocie tych, którzy tworzyli fabryki polskie. Tych, którzy budowali handel, tych, którzy budowali porty, tych, którzy budowali koleje i drogi, dla nas, dla przyszłych pokoleń. Jakże nie mieć wdzięczności w sercu, jakże nie mieć dzisiaj też radości z tego, że jesteśmy, że trwamy…” – kontynuował Ksiądz Proboszcz.

Dla uczczenia pamięci Ojców Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy upamiętniającej poległych w obronie Ojczyzny w latach 1918 – 1920.

O godzinie 12.00 z cała Polską w postawie patriotycznej odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”.

Wszystkim Państwu dziękujemy za udział w uroczystości.


TAGI: święto, rocznica, 11 listopad, odzyskanie niepodległości,
Data publikacji: 2020-11-13 16:45:42
Data modyfikacji: 2020-11-13 16:45:42
Opublikował: Krzysztof Wróblewski
Podobne aktualności

Odpustu Matki Bożej Miodnej w parafii pw. Świętego Jakuba we Wrzącej Wielkiej

Data publikacji: 2023-05-31 09:14:23 TAGI:  odpust,  pszczelarze,  święto miodu,

232 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Data publikacji: 2023-05-05 15:18:55 TAGI: 3 maj,  konstytucja,  święto,

3 Maja Narodowe Święto Konstytucji

Data publikacji: 2023-04-28 08:28:46 TAGI: 3 maj,  konstytucja,  święto,

104 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Data publikacji: 2022-11-15 11:00:13 TAGI: święto,  rocznica,  11 listopad,  odzyskanie niepodległości,

Powiatowe Obchody Święta Policji

Data publikacji: 2022-08-05 07:59:41 TAGI: policja,  święto,