Menu
Jesteś tutaj: / Aktualności / Wydarzenia / Uroczystość w byłym niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem 5 września 2023

Uroczystość w byłym niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem 5 września 2023

Jesteśmy, jeśli pamiętamy!

5 września 2023 r. na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych Polaków, Żydów, Romów i Sinti, Dzieci Czeskich, Jeńców Radzieckich.

Jak co roku spotykaliśmy się w miejscu tragicznie zapisanym w historii. Kulmhof był „fabryką śmierci”, która pochłonęła tysiące istnień niewinnych ludzi.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ofiar niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie i wszystkich ofiar drugiej wojny światowej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering. Następnie wszyscy uczestnicy w milczeniu przeszli do Ściany Pamięci. Po słowie skierowanym do zgromadzonych przez Księdza Biskupa, modlitwę za zmarłych odśpiewał Rabin Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Następnie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy Ścianie Pamięci.

Podczas uroczystości głos zabrała Pani Aneta Niestrawska I Wicewojewoda Wielkopolski. List skierowany do zgromadzonych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka odczytał Pan Tomasz Nuszkiewicz - Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Odczytał on także list od izraelskiej rodziny Podchlebników, potomnych Żydów z Koła. Uczestnikom uroczystości podziękowała dr Eleonora Bergman, która wyraziła nadzieję na dalsze pielęgnowanie pamięci.

Dziękujemy Panu Tomaszowi Nuszkiewiczowi - Dyrektorowi Muzeum Technik Ceramicznych w Kole za prowadzenie wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli obecni. Dzięki spotkaniom prawda i pamięć Kulmhof będzie trwać! Pamiętamy i pamiętać będziemy na zawsze!


Galeria zdjęć

TAGI: chełmno, kulmhof,
Data publikacji: 2023-09-11 15:12:27
Data modyfikacji: 2023-09-11 15:12:27
Opublikował: Krzysztof Wróblewski
Podobne aktualności

Uroczystość w byłym niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem 15 września 2022

Data publikacji: 2022-09-22 14:20:00 TAGI:  chełmno,  kulmhof,

Uroczystości upamiętniające pomordowanych w Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Data publikacji: 2021-09-13 09:22:20 TAGI: chełmno,  kulmhof,

Uroczystość w byłym niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof

Data publikacji: 2020-09-11 12:10:10 TAGI:  chełmno,  kulmhof,