Menu
Jesteś tutaj: / Aktualności / Wydarzenia / Uczczenie 26-lecia pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II

Uczczenie 26-lecia pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II

    Z okazji obchodów uczczenia długoletniego pontyfikatu Jana Pawła II w Diecezji Włocławskiej powstał pomysł oryginalnego i symbolicznego oddania hołdu największemu naszemu rodakowi Karolowi Wojtyle.

    Postanowiono w dwudziestu sześciu parafiach Diecezji, na dwudziestosześcio lecie pontyfikatu zasadzić dwadzieścia sześć dębów. Jedną z wybranych parafii okazała się parafia położona na terenie naszej gminy w Borysławicach Kościelnych. Uroczystość odbyła się 25 kwietnia 2005 r. w 23 dni po śmierci papieża. Posadzonemu dębowi nadano imię Petrus, co z łaciny oznacza skała i symbolizuje pierwszego pasterza kościoła powszechnego św. Piotra.

    W uroczystości brali udział licznie mieszkańcy Borysławic i naszej gminy. Podkreślić należy duże zainteresowanie dzieci, które w przyszłości będą przekazywać następnym pokoleniom przesłanie posadzonego drzewka, którego żywotność sięga 1200 lat. Dąb ten jest symbolem siły i trwałości. Oby pamięć o Ojcu Świętym trwała w sercach Polaków co najmniej tak długo jak na naszej ziemi będzie rósł ten piękny dąb. Obok dębu zakopano butelkę w której szczelnie zalakowano dokument opisujący całe zdarzenie i podpisany przez zgromadzonych, jako historyczny dowód dla przyszłych pokoleń.

    Zgromadzeni na uroczystości jeszcze ze świeżym bólem w sercu po stracie tak bliskiej osoby, wszyscy starali się ogarnąć umysłem i sercem wielkość tego pontyfikatu, jednego z najdłuższych w historii Kościoła.

    Jan Paweł II uczył nas, jak żyć, jak naśladować Chrystusa, jak kochać Kościół i ludzi. Całym swoim życiem świadczył o konieczności bycia dla innych. Nawet w ostatnich dniach i godzinach swego życia, zjednoczony z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym przyjmował chorobę i cierpienie, dając nam wspaniałą lekcję przechodzenia przez śmierć do Życia. Strudzony Pielgrzym wrócił do domu Ojca. Te wszystkie dni są wielką katechezą i rekolekcjami dla współczesnego świata. Papież, któremu było dane zrealizować pragnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego, i przeprowadzić Kościół przez bramę trzeciego tysiąclecia, w ten sposób napisał swoją ostatnią encyklikę.

    Niech posadzony dąb rośnie i każdego dnia przypomina nam o nauce i przesłaniu Karola Wojtyły, który całym swoim życiem dał świadectwo jak żyć z ludźmi, a przede wszystkim dla nich.


Galeria zdjęć

TAGI: Jan Paweł II, Borysławice Kościelne,
Data publikacji: 2005-04-26 11:47:15
Data modyfikacji: 2005-04-26 11:47:15
Opublikował: Wojciech Woźniak
Podobne aktualności

Nadanie Imienia Ojca Świętego Jana Pawła II szkole Podstawowej w Bylicach

Data publikacji: 2006-05-15 10:20:34 TAGI:  sp bylice,  nadanie imienia,  Jan Paweł II,

Uczczenie 26-lecia pontyfikatu papieża Polaka Jana Pawła II

Data publikacji: 2005-04-26 11:47:15

Dwadzieścia sześć dębów na dwudziestosześcio lecie pontyfikatu Jana Pawła II

 

 

TAGI: Jan Paweł II,  Borysławice Kościelne,

Dwadzieścia sześć dębów na dwudziestosześcio lecie pontyfikatu Jana Pawła II

 

 

Żegnamy Ojca Świętego

Data publikacji: 2005-04-07 14:26:35 TAGI: Jan Paweł II,